Kırgızistan’da Sağlık Eğitimi

 

Sağlık alanında eğitim alarak insanları tedavi etmek gibi bir hedefiniz var ise Kırgızistan özellikle tamamlayıcı tıp alanında önemli bir merkezdir.

Geleneksel ve Tamamlayıcı tıbbın yaygın olarak kullanıldığı Kırgızistan’da akupunktur ve manuel terapi başta olmak üzere Türkiye’de cok fazya yaygın olmayan ve yan etkisi bulunmayan 4000 yıllık tedavi metodları mevcut olup bu metodlar üniversitelerin ilgili bölümlerinde bugünkü batı diagnostik sistemi ile entegre şekilde öğretilmektedir. Bir nevi Doğu ile Batı tıbbının sentezi olarak adlandırılabilir.

Türkiye’de bu alanda yeterli ve birikimli uzman olmadığı, var olan uzmanların da çok kısa süreli kurslara atılarak yeterli olmayan bilgi ile hastalarına şifa vermeye çalıştıkları ve bu işlem karşılığında da büyük ücretler talep ettikleri bilinmektedir.

Bu alanda yapacağınız bir eğitimin Türkiye’de büyük kazanımları olabileceğini gerçeğini görmenizde yarar var.

 

TIP EĞİTİMİ YÖK LİSTESİNE EKLENDİ

Kırgızistan’da bundan böyle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrenciler Tıp Eğitimi alabilecekler. YÖK resmi sayfasından yayınlanan Tanınan Üniversiteler Listesi’ne Kırgızistan’da bir tıp fakültesi de eklendi.

Tıp alanından eğitim alacak olan öğrenciler eğitimlerini tamamladıktan sonra YÖK’e başvurarak denklik talebinde bulunma haklarına kavuştular.